Marka Tescil Sınıfları

11 Sınıftaki hizmetler için "Marka Tescil" maddeleri nelerdir?

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Nice Sınıflandırması Tüm mal ve hizmet grupları 45 sınıf altında toplanmıştır. Bunların 11 tanesi hizmet sektörleri içindir..

35.Sınıf (mağazacılık), 36.Sınıf, 37.Sınıf, 38.Sınıf, 39.Sınıf, 40.Sınıf, 41.Sınıf, 42.Sınıf, 43.Sınıf, 44.Sınıf, 45.Sınıf

Ayrıca "45" sınıfın tüm detay açılımlarını sitemizde bululabilirsiniz!

Bu sınıfların; 35'te dahil 45'inci sınıfa kadar olan maddeler ise hizmet sektörü olarak çalışanların marka tescil müracaatı yaparken seçeceği sınıflardır.

Marka tescil belgesinin standart ömrü 10 yıldır (On yılda bir yenilenmektedir).

Şuanda yapmadığınız ama ileride yapmayı planladığınız bir işi marka başvurusu yaparken seçiniz. Çünkü yapmış olduğunuz marka başvurusuna sonradan sınıf eklemesi / ilavesi yapılamamaktadır.

Yukarıda bahsedilen marka sınıfları; piyasada bu ürünleri imal eden yani üretenler veya sektörde hizmet verenler için marka tescil başvurusu yaparken seçeceği ürün grubunun sınıflarıdır. Seçtiğiniz sınıfta / sınıflarda marka ve işiniz korunmaktadır.

Markanın koruma kapsamı nedir? Tescil edilen / ettirilen bir marka, tescil kapsamındaki mal ve hizmetler için Türkiye sınırları içerisinde koruma sağlar.

Marka başvurusu yaparken hangi sınıfı seçmemiz gerekir? Marka hangi sınıf yada sınıflarda tescil olursa o sınıflardaki ürün yada hizmetlerde koruma sağlar.

Türk Patent Enstitüsü Marka Nice sınıfları, 1-34 mal (emtia) ve 35-45 hizmet (sunum) sınıflarından oluşmaktadır. Marka tescil başvurusu tescil edilecek korunması yapılacak markanın sektörel faaliyet alanına göre seçilmelidir.

Gerekli evrak ve belgeleri hazırlarsanız tescil işlemlerinizi aynı gün başlatabiliriz. "Marka Tescil Sınıfları" www.markatescilsiniflari.com

TwitterG+LinkedIn